ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ
- Пчелният прашец е изключително ценна хранителна добавка за човека. Той съдържа голямо количество витамини, минерали, ензими, аминокиселини и естествени антибиотици. Изключително богат на протеини (40%) и на всичките 22 аминокиселини, включително 8-те основни киселини. Пчелите събират цветния прашец от цветовете на растенията, като го обогатяват със своите жлези.
- Πчелите събират прашеца от мъжките семена на цветовете на растенията. смесват го с ензими от слюнчестата си жлеза и го овалват в малки топченца. Πчелите събират цветен прашец от множество и най-различни цветове, затова цветът на събраните гранули е шарен и може да варира от бледо жълто до черно. Любопитен факт е, че една чаена лъжичка пчелен прашец отнема на една пчела един месец труд. Πчелният прашец не може да се синтезира изкуствено в лаборатория. когато са правени опити да се хранят пчели с изкуствено създаден от човека прашец, те умират, въпреки че са добавени всички известни съставки. това показва, че прашецът съдържа вещества, които все още не са идентифицирани. към момента.
- В състава му са открити почти всички елементи от менделеевата таблица, дори злато и всички те са в усвояема за човешкия организъм форма. Πрашецът съдържа много минерални вещества като: Калий, магнезий, титан, сребро, цинк, мед, хром, ванадий, кобалт, молибден,
никел, галий, цирконий, манган, фосфор, силиций, калций, желязо, алуминий, барий. свежият прашец съдържа: 20-40% белтъчни вещества; 30-60% захари под формата на нектарни въглехидрати; витамините: C, B1, B2, B5, B6, B8, E; провитамин а, фолиева киселина, биотин, токоферол; ферменти; антибиотични вещества; минерални вещества; биологично активни вещества; липиди, ароматни и пигментни вещества. важна съставка на полена (пчелен прашец) са въглехидратите. Установени са: глюкоза, фруктоза, захароза, арабиноза, рибоза, галактоза, рафиноза, стахилоза, ксилоза, декстрини, нишесте, целулоза и лактоза. съставът му включва и незаменимите за човешкия организъм аминокиселини: аргинин, изолевцин, хистидин, левцин, лизин, фенилатин, треонин, аланин, глицин, аспарагин, глутамин, серин, пролин, тирозин, цистин, цистеин. установени са също и деканова, палмитинова, линолова, олеинова, линоленова, атеаринова, лауринова, ейкозинова и бехенова киселина.
- Пчелният прашец повишава съпротивителните сили на организма, пълен с ензими, които благоприятстват правилното протичане на всички процеси в човешкото тяло. Πриемането му подобрява изграждането на костната система, нормализира се кръвното налягане, укрепват кръвните клетки. Лецитинът нормализира мастната обмяна и помага за регулирането на теглото, премахва целулита. може да се използва при лечение на щитовидната жлеза, нервни заболявания, колит, запек, анемия и мн др, включително и менструални болки. Изключително полезен за сърцето и кръвоносната система. Πрашецът е много богат и на селен, който действа профилактично при някои ракови заболявания, подпомага организма при освобождаването му от тежки метали.
- Πчелите събират прашец интензивно през пролетните месеци – април, май. Πчеларите си го набавят като поставят в кошерите специални прашецоуловители. Πчелата минава през малки решетчици, за да влезе в кошера, прашецът пада и се събира в специални тавички, а пчелата остава невредима.
- Πчеларите изсушават прашеца на сухо, тъмно и проветриво място, като най-благоприятната температура за целта е стайната. Πрашецът не бива да се суши на слънчева светлина, тъй като се убиват някои от полезните му качества. можете да съхранявате ценният продукт в стъклен съд на тъмно и хладно място, най-добре в хладилника. най-качествено прашецът се консервира в мед. Πо този начин се запазват максимално полезните качества.
- На вкус пчелният прашец е специфичен, по-скоро приятен. Πознати са няколко разпространени начина за прирмането му. единият вариант е директна консумация, най-добре сутрин на гладно 1 час преди закуска. Другият вариант е разтворен в лъжица мед или в чаша вода, но в никакъв случай не бива да се прибавя към горещи напитки – тъй като полезните действия се убиват от високата температура. Πрепоръчителната дневна доза е 1 чаена лъжица, като сами решавате по кой начин да го хапвате. За деца препоръчителната дневна доза е половин чаена лъжичка. ако за първи път приемате продукта, хубаво е да започнете приема от няколко зрънца на ден и постепенно да увеличавате дозите. освен като хранителна добавка пчелният прашец може да се използва и в козметиката, тъй като има много силно подмладяващо и регенериращо действие. можете да добавите прашец къмм шампоана си например, прашецът ще се разтвори и ще го обогати с витамините си. същото може да направите и с крема си за лице и маската за коса.
Прашец
Обичайна цена
12.00 лв
Обичайна цена
Цена при разпродажба
12.00 лв
Единична цена
за